8. Bezpečný a rychlý DNS

Nejdříve si pojďme vysvětlit co to je to DNS. 

Systém DNS (Domain Name System) funguje jako „telefonní seznam“ pro internetové IP adresy. Umožňuje přiřadit k číselné IP adrese určitý symbolický název, tzv. doménové jméno, které si uživatelé snadno zapamatují a dokáží jej bez obtíží napsat např. do webového prohlížeče (vím, že česká firma se jmenuje XY, do vyhledávače zadám www.XY.cz). Prohlížeč se podobně jako telefon podívá do „seznamu“, najde správný záznam a automaticky se připojí na IP adresu, odpovídající doménovému jménu a stránku uživateli zobrazí. (zdroj: https://www.nic.cz/odvr/)

Společnost Cloudflare (https://www.cloudflare.com) poskytuje veřejný, bezpečný a rychlý DNS resolver (1.1.1.1) založený na ochraně soukromí, který může používat kdokoli.
Poměrně nedávno uvedla novou službu 1.1.1.1 for Families (https://1.1.1.1/family/). V rámci ní nabízí zdarma filtrování škodlivého obsahu na úrovni DNS. To znamená, že různé škodlivé webové stránky se vám vůbec nezobrazí.

Základ tvoří dva DNS servery:

  • DNS server 1.1.1.2 nabízí filtrování webových stránek obsahující malware.
  • DNS server 1.1.1.3 nabízí taktéž filtrování malware, ale navíc také filtrování obsahu pro dospělé. Tutu službu ocení především rodiny s dětmi.

Pro aktivaci této ochrany stačí pouze ve svém domácím routeru nastavit jako DNS server zvolenou adresu, například 1.1.1.3

Zdroje