7. Soukromí na internetu

Mnoho lidí se domnívá, že „Anonymní okno“ prohlížeče jim zajistí na internetu potřebné soukromí. To je ovšem zcela milná představa, možná záměrně vyvolaná tímto pojmenováním „Anonymní“.

Ve skutečnosti Anonymní okno prohlížeče znamená, že si pouze váš prohlížeč nebude pamatovat, které stránky jste v tomto režimu prohlížení navštívili. Ano i to může být užitečné, ovšem s anonymitou na internetu to nemá nic společného. Pokud chcete procházet internet „nepozorováni“ je za potřebí použít trochu jiná řešení.

Naše doporučení

Řešením, které bude vyhovovat většině běžných uživatelů je využívání prohlížeče Brave (https://brave.com/). Jedná se svobodný a otevřený webový prohlížeč zaměřený na ochranu soukromí. Umožňuje blokování nechtěných reklam i různých sledovacích webových funkcí. Je dostupný pro všechny běžné operační systémy, včetně mobilních. Partnerským webovým vyhledávačem je DuckDuckGo.

Nejanonymnějšího režimu může běžný uživatel dosáhnout používáním prohlížeče Tor Browser (https://www.torproject.org/). Veškerá činnost, kterou realizujete prostřednictvím Tor prohlížeče, prochází automaticky skrze síť Tor, což je označení pro celosvětovou síť serverů, která svým uživatelům umožňuje anonymně komunikovat a procházet internet.
Není potřebná žádná další konfigurace či složité nastavování. Jelikož ale data nikdy nedochází k finálnímu uzlu tou nejkratší možnou cestou, velice pravděpodobně pocítíte při používání Tor prohlížeče znatelně pomalejší internetové připojení, než na které jste zvyklí. Na oplátku, ale získáte velmi vysokou míru anonymity, a veškerá vaše činnost a další informace na internetu budou velmi obtížně stopovatelné.

Přestože by se mohlo zdát, že Tor nabízí 100% úroveň anonymity, není tomu tak. Jak potvrzují sami vývojáři projektu, Tor zkrátka ani nemůže vyřešit všechny problémy s anonymitou. Chcete-li tak zůstat na internetu maximálně anonymní, musíte sami dodržovat jisté bezpečností zásady, a hlavně nikde nezveřejňovat své pravé jméno či jiné osobní údaje. (zdroj: https://www.alza.cz/co-je-tor)

Zdroje