5. Zabezpečení dat na disku – šifrování disku

Ukládáte si svá data na externí disk? Sdílíte své soubory formou „slow-share“, neboli přenosem mezi počítači pomocí USB flask disku? Používáte pro svou práci, školu, zábavu notebook, který s vámi cestuje všude?

Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli „ano„, možná byste se měli zamyslet také nad zabezpečením vašich dat uložených na těchto discích. Máte data na externích discích, na disku v notebooku šifrovaná? Ne? Chyba! V případě ztráty, či odcizení se tak vaše data mohou ocitnout v rukou někoho, komu nepatří a kdo by je případně mohl i zneužít.

Naše doporučení

Doporučujeme zašifrování vašich disků. Nejen těch externích, ale i těch interních přímo v notebooku. Mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější nástoje patří Bitlocker, který je součástí Windows 10 a 11 (kromě edice Windows 10 Home). Podrobnosti o tomto nástroji, včetně návodu jak s ním pracovat, najdete například na webu https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/šifrován%C3%AD-zař%C3%ADzen%C3%AD-ve-windows-ad5dcf4b-dbe0-2331-228f-7925c2a3012d

Jestli používáte Windows 10 (11) Home můžete použít některou z opensource alternativ, např. nástroj VeraCrypt. Pěkný návod vám poskytne například článek Šifrujeme s VeraCryptem (https://spajk.cz/sifrujeme-s-veracryptem/)

Jestliže používáte operační systém Linux, najdete kromě VeraCryptu mnoho další vhodných nástrojů.

Není až tak důležité, který nástroj použijete, pamatujte si však to nejdůležitější. A to, že šifrování zařízení pomáhá chránit vaše data.

Zdroje