11. Prozkoumejte skryté kouty internetu s shodan.io

Vyhledávač Shodan.io (https://www.shodan.io) se odlišuje od tradičních vyhledávačů tím, že se neomezuje pouze na prohledávání webových stránek, ale provádí komplexní průzkum celé sítě. Tento výjimečný nástroj projíždí otevřené porty, „oťukává“ je a detailně zkoumá jejich odpovědi. Pokud identifikuje známou službu, analyzuje její odezvu, hledá známé zranitelnosti, přiděluje tagy a dokonce vytváří screenshoty, vše ukládá do své rozsáhlé databáze, kterou pak uživatelům nabízí k prozkoumání.

Proč je to užitečné? Shodan.io umožňuje vyhledávat zařízení, která by neměla být připojena k internetu, a identifikovat potenciální bezpečnostní hrozby. Díky schopnosti prozkoumat starší verze softwaru a hledat jejich zranitelnosti může sloužit jako nástroj pro prevenci kybernetických útoků. Uživatelé mohou získat přehled o podezřelých aktivitách na svých službách a získat informace o nejrůznějších zařízeních, včetně routerů, kamer, IoT (Internet of Things) zařízení a dalších prvků, které by mohly být náchylné k bezpečnostním hrozbám.

Shodan.io tak slouží jako nástroj pro kybernetický průzkum, který umožňuje uživatelům identifikovat potenciální slabiny v bezpečnosti, a to nejen ve webovém prostoru, ale ve všech částech internetové sítě. Tento nástroj nachází uplatnění nejen mezi bezpečnostními odborníky, ale i v oblasti prevence kybernetických hrozeb a zabezpečení online prostoru.